Je psychopatie rozšířená v Americké a Afghánské armádě?

7. října 2015 v 0:04 | Gartouzek |  O politice zcela jinak

Jen morální psychopatii si dovedu vysvětlit chování představitelů Americké a Afghánské armády v souvislosti se záměrným vybombardováním nemocnice organizace Lékaři bez hranic.


V noci na sobotu 3. 10. 2015 Američané vybombardovali nemocnici mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz. Údery probíhaly opakovaně ve zhruba čtvrthodinových intervalech. Přitom organizace MSF informovala Washington o přesné poloze svého úrazového centra.

Mluvčí americké armády Brian Tribus přitom cynicky připustil, že armáda v rámci bojů proti Tálibánu uskutečnila úder, který mohl mít za následek »vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení«.

Z afghánského prohlášení podle Stokese vyplývá, že americké a afghánské jednotky vědomě bombardovaly nemocnici kvůli tvrzením, že se uvnitř ukrývají příslušníci hnutí Tálibán a útočí odtud na afghánské vojáky a civilisty.

»Toto prohlášení svědčí o tom, že afghánské a americké síly se společně rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici - s více než 180 zaměstnanci a pacienty uvnitř - kvůli tvrzením o přítomnosti bojovníků Tálibánu«, uvádí organizace Lékaři bez hranic.

John Campbell cynicky prohlásil, že při něm bylo »nešťastnou náhodou zasaženo několik civilistů«.

»Nemocnice byla opakovaně zasahována přesně mířenými leteckými útoky... Žádný zaměstnanec přitom před americkým leteckým útokem nehlásil boje v nemocničním komplexu,« podotkla organizace MSF na svém twitterovém účtu.

Bezcharakternost, cynismus, bez výčitek svědomí, hluchota k morálním apelům, co to asi může znamenat? Taková bývá běžná charakteristika morálních psychopatů. Psychopat nic necítí k ostatním lidem, vše je pro něj jen hra, kterou chce vyhrávat.

"Psychopat prožívá velké uspokojení z toho, že může kontrolovat ostatní. Manipulace se pro něj stane obsesí někdy až natolik, že pomalu míří k jedinému cíli: rozhodovat o životě a smrti nějaké osoby. (...) Psychopat, opravdový hédonista, hledá neustále své vlastní uspokojení, i za cenu újmy druhého člověka."

Opravňuje pouhé tvrzení někoho k systematickému vybombardování humanitní nemocnice? V Afghánistánu dochází často k přehmatům a bombardování civilistů. Nabízí se tudíž logicky otázka: Nejde u některých velitelů o paranoidní poruchu?

Hlavním rysem paranoidní poruchy je celoživotní nedůvěřivost vůči jiným lidem. Typická tendence mylně chápat chování druhých jako nepřátelské nebo opovržlivé, i když je neutrální, nebo dokonce přátelské. Přikládají nadměrný význam své osobě, mají pocit, že jsou tak důležití, že druzí se mohou proti nim spiknout. Často věnují enormní množství času a energie hledání důkazů, které by potvrdily jejich podezření. Za důkazy považují často detaily, které je možné vysvětlit celou řadou jiných možností.

* * * * *

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama