Jak se dá nastolit mír v Arabských zemích

30. září 2015 v 0:06 | Gartouzek |  O politice zcela jinak

ANOTACE: Zamýšlení, co rozhoduje o tom, že jedni Arabové se dovedou smířlivě domlouvat a druzí neústupně prosazují svou i za cenu války? Dosavadní teorie nebývají univerzálně poplatné, tudíž jsou chybné a často zavádějící. Chudoba? Jsou chudší země, přesto tam vládne mír. Německo, když rozpoutalo 2. světovou válku, bylo celkem bohaté. Přelidněnost? Jsou lidnatější země, přesto mírumilovné. Boj o naftu? Určitě nadnárodní firmy v tom hrají roli, ale není to rozhodující faktor. Co je společné všem, kteří rozpoutávají občansky válku? Rozhodující je agresivní mentalita skupiny - národní, náboženské, ideologické, rasové atd. Mocenské vrstvy států do určité míry kopírují mentalitu vrstev dole, což si málo kdo uvědomuje.


a) Agresivní mentalita obecně


U obyvatelstva se sklony k občanským válkám pozoruji zvýšené sklony k agresivnímu chování. V takových společenstvích bývají časté projevy násilí, společenství je vůči násilí mnohem tolerantnější než středoevropané. Projevy síly jsou hodnoceny velmi kladně, agresivní chování se považuje za projev zdravé síly, časté domácí násilí se bere jako běžné. Msta je vydávána za ochranu cti, bývá běžnou součástí kulturního života. Zloba a nenávist bývá běžným denním chlebem.

V takových zemích obvykle vládne velmi přísný režim. U sociálně vyzrálých osob jsou rozvinuty vyšší sociální schopnosti a dovednosti, jako je empatie, sociální cítění, schopnost týmové spolupráce, vzájemná tolerance a svědomí zde hraje významnou roli. To vše přirozeným způsobem motivuje osobnost k vyšší úrovni sociálního chování. Avšak u osob s velkými sklony ke zlosti nebývá empatie, tolerance, smířlivost, týmovost, nebývají výčitky svědomí. Proto agresivní společenství tento handicap kompenzuje přísnými kodexy, zákony či náboženskými předpisy. Proto i režimy v těchto zemích bývají velmi přísné až totalitní.

Pokud v agresivní zemi padne zaběhnutý tvrdý režim, začne se zvyšovat kriminalita, mafiánství a korupce, úpadek ekonomiky. Při řešení konfliktů se často sahá po zbraních, což někdy vyústí v občanskou válku, někdy až bratrovražednou. K tomu došlo v některých arabských zemích následkem tak zvaného arabského jara, které počalo koncem roku 2010.

b) Hlavní příčiny zvýšeného agresivního chování

 1. Naučené chování v dětství - při velmi měkké výchově si dítě navykne sebeprosazování zlostně.
 2. Snížený práh vybuzování zlosti při častém vzdoru, když je výchova nepřiměřeně tvrdá výchově
 3. Při velkých stresech, frustracích, se zesilují sklony ke zlosti.

c) Arabský - muslimský svět a agresivní chování


 1. Malé děti jsou v rodinách muslimských arabů přímo zbožňovány. Jejich výchova je v raném dětství velmi měkká. Rodiče dětem tolerují prosazování se přiměřenou agresí. Projevy zlosti považují muslimští arabové za projevy Boží.
 2. Později jsou děti nuceny dodržovat poslušnost a tvrdá pravidla Koránu. Změna měkké výchovy na tvrdou vyvolává častý vzdor - zlostnost, kterou nesmí projevovat vůči rodičům. Častá, mnohdy dlouhodobá zlost snižuje práh vybuzování zlosti.
 3. Dodržování Koránů a z něho odvozených pravidel je u muslimských arabů velmi tvrdé. Korán nezabrání, aby muslimové prožívali mnohé touhy, které musí potlačovat a vyvolává frustraci, psychické napětí, které zvyšuje sklony ke zlostnosti.

Národ, kde projevy zlosti se považují za projevy Boží, kde mstivost se vydává za hájení cti, kde přátelství je udržováno jen pro zisk, kde je veřejně tolerováno násilí mužů vůči ženám, kde výčitky svědomí a projevy empatie se považují za slabost, takový národ je jako sud střelného prachu a stačí málo k zažehnutí výbuchu. Takový národ se nechá snadno zmanipulovat k rozpoutání války.

d) Nastolení mírové demokracie


V agresivních oblastech je to úkol velmi nesnadný. Mírové mise obvykle selhávají. Neúčinné bývají i mezinárodní nátlaky. Malé ústupky ze strany agresorů se považují za velké úspěchy, které jsou vykoupeny nějakou protihodnotou.

Nejčastěji se »míru« dosahuje militantně totálním vítězstvím některé skupiny, která nastolí tvrdý režim.

Nastolení dlouhodobé mírové demokracie je záležitost nové generace, která se bude vychovávat ke smířlivosti, k toleranci, k empatii atd. O tom je v současnosti dostatek fundované a dostupné literatury. K nastolení míru v arabských a dalších zemích je na prvním místě nezbytná osvěta o samotné zlostnosti, příčinách a projevech, hodnotách a způsobech racionalizace projevů vlastní zlosti.


Zlost jako emoce je dar přírody. V malém zlost může někdy prospět, avšak když se z člověka stane zlostný člověk, tak to je zlé. A když zlostnosti oplývá národ, tak to je velmi zlé. A když se do čela národa postaví zlostní lidé plni nenávisti, tak to je předzvěst války.

K výuce mládeže o zlosti máme nejvyšší čas, zlostnost začíná se zvyšovat i u našich dětí, k tomu když by přibyli zlostní imigranti, tak násilí u nás zdomácní a bude se považovat za běžný způsob řešení konfliktů. Zlost plodí zlost. Pozorují, že zlostný rodič mívá zlostného i potomka, jde o ta zvané sociální dědictví, nikoli genetické.

Mladí lidé by se měli učit na škole o zlosti - mohou o to žádat
 • Co to je zlost?
 • Jaký má zlost biologický smysl?
 • Jak se zlost projevuje pocitově, paraverbálně a nonverbálně?
 • Jaké jsou časté druhy racionalizace zlosti?
 • Jak se svou zlosti nakládat, abychom neubližovali nevinným?
 • Jak se bránit zlosti druhých?
 • Jaké dopady má častá zlostnost na zdraví a mezilidské vztahy?
 • Jaké výchovné chyby vedou ke zlostným dětem?Jak se zlost přenáší paraverbálně na děti a partnery?
* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Měli by se studenti na školách učit o výchovných chybách, které vedou ke zlostnosti dětí?

Ano 50% (2)
Ne 50% (2)

Komentáře

1 Milkoš Cach | E-mail | Web | 18. února 2017 v 12:50 | Reagovat

Poznání je základ vědomí, vědomí vede ke svědomí ..... Láska a Pravda vede k životu v souladu s vesmírem... článek je skvělí, děkuji za něj i za další jež čtu na tomto blogu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama