Typologie osob obecně

1. srpna 2015 v 14:51 | Gartouzek |  O politice zcela jinak

Zamýšleni o typologii

Typologie slouží ke snadnějšímu zkoumání deterministického chasu ve společenských jevech. O chaosu napíši později.

Typologie vědecká

Obecně jde o vědeckou metodu založenou na rozčlenění soustavy objektů a jejich seskupování pomocí zobecněného modelu nebo typu. (Typologie je rovněž pojem pro nauku o tiskovém písmu.)

Typologie pracuje v podstatě s měkkými daty, ale snaží se jim dát pevnější charakter, a dávat možnost číselnému zpracovávání. Vědecké vytváření typů slouží k lepšímu porozumění souvislostí, ke kvantitativním výzkumům a modelovým výzkumům. Kvalitativní výzkumy nám poskytují zase informace o souvislostech mezi podstatou a jevy, a které jevy k sobě patří.

Typologie osob

V psychologii a sociální oblasti si vytváříme typy osob. Všeobecně, typ osoby je zidealizovaná vyhraněná osoba s vlastnostmi typickými pro určité hledisko. Hodně lidé zde oponuje: "Každá člověk je přece individuální, jedinečný." Typologie toto nepopírá, typologie nevystihuje jedinečnost, to není jejím cílem. Usnadňuje lepší orientaci v lidech a umožňuje kvalitnější výzkumy. Laická typologie doprovází člověka od nepaměti, je založená na pozorovacím talentu. Typologie se odvíjí z různých pohledů, obvykle zobecňuje krajnosti: sobec, lidumil, ochlasta, zbabělec, hrdina, puntičkář, darebák, bouřlivák, bručoun, myslitel, Jidáš, kecal, silák, prchlivec, vztekloun, kruťas, nemrava, ...

Typologie osobností se v psychologii vytváří podle různých hledisek. Například Kretschmmerová typologie osobnosti podle stavby těla nebo Scheldonova typologie osobnosti.

Stoprocentní typ v praxi neexistuje.

Například 100 % egoista či altruista v praxi neexistuje. I ten největší egoista se někdy zachová altruisticky a i ten největší altruista se zachová někdy egoisticky.

Ty nejextrémnější egoisty a altruisty běžně ve společnosti nepotkáte. V extrému je egoista schopen i zabíjet, pokud mu někdo odpírá uspokojit jeho potřebu. No a extrémní altruista se snadno ocitne ve vězení pro dlužníky, protože peníze rozdá a nebude mít na placení nájmů, alimentů, půjček. Ale může snadno a šťastně žít v různých komunitách, v klášterech.

Měkká data

Pevná data sedají snadno vyjadřovat čísly, stupni jako je věk, počet let praxe, pohlaví, stupeň vzdělání, obor, výše příjmů apod.

Měkká data se nedají snadno a přímo takto vyjadřovat. Patří sem například různé schopnosti a dovednosti. V současné době se snaží personalisté u jazykových dovedností využívat certifikáty stupňů. Mezi schopnosti patří i schopnost pracovat s měkkými daty.

Příklad, na základě zařazení osoby mezi egoisty, nelze předem určit, že její následující čin bude egoistický, egoistický čin lze pouze s určitou pravděpodobností předpokládat. Takové přemýšlení dělá problém osobám, které nejsou schopny pracovat s měkkými daty. Ty chtějí mít vždy zcela jasnou odpověď: "ano" nebo "ne", tak jak si tomu navykli ve škole.

Tento článek je doplňkem článků - ODKAZY JSEM NESTAČIL JEŠTĚ DPRACOVAT, STRPENÍ.

5) Je egoismus nebo altruismus přirozenou podstatou člověka? číst

6) Je agresivita nebo mírumilovnost přirozenou podstatou člověka? číst

8) Jak vypadá dvourozměrná politická scéna? číst

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama