Oxytocin - Objímání jsme se odnaučili

2. srpna 2015 v 16:46 | Gartouzek |  Psychice porozuměj

Zamýšleni o příčinách citového strádáni dětí i dospělých

Oxytocin

Je mnoho faktorů, které chování a jednání člověka ovlivňují, mezi ně patří hormon zvaný oxytocin. Říká se, že je to sociální hormon - hormon lásky, věrnosti a důvěry. Moderní věda se pomocí velmi složitých a nákladných experimentů dostává k poznání, že láska, dotyky, mazlení a objímání jsou velmi důležité pro udržení zdraví, učení, vytváření partnerských i obchodních vztahů, pro udržení rodiny i dobrého fungování celé lidské společnosti. Například mazlení utuží partnerský vztah více než samotný sex. Nejvíce se oxytocin uvolňuje při zdárném průběhu porodu, v této souvislosti byl poprvé zaregistrován.


Oxytocin se produkuje neurohypofýzou, která tvoří zadní lalok hypofýzy (podvěsku mozkového), jenž je pod hypotalamem. Spouštěčem jsou příjemné tělesné doteky, příjemné oční kontakty a příjemný pocit sounáležitosti.

Vliv oxytocinu na psychiku člověka
OblastDostatek oxytocinuNedostatek oxytocinu
Vztahy
* Podporuje budování láskyplných vztahů, zejména matky k dítěti (mateřská láska).
* Zvyšuje důvěru k lidem.
* Zesiluje pocit sounáležitosti, důvěry, přátelství.
* Vytváří chladnokrevné vztahy, i chladnokrevný vztah matky k dítěti.
* Snižuje důvěru k lidem.
* Zesiluje pocit nedůvěry, odcizení.

Psychika
* Vyvolává pocit pohody, spokojenosti.
* Zvyšuje schopnost rozhodování.
* Utlumuje úzkosti, strach.
* Zvyšuje schopnost učit se z vlastních chyb.
.

* Vyvolává pocit nešťastnosti, nespokojenosti.
* Zesiluje nerozhodnost, pasivitu.
* Vyvolává časté obavy a úzkosti.
* Zesiluje nepoučitelnost.

Tělo
* Zvyšuje odolnost vůči alkoholu.
* Působí protizánětlivě.
* Zvyšuje negativní stres.
* Zhoršuje tělesné zdraví.

a) Příjemné doteky

První komunikace novorozence s matkou je tělesná. Dítě je uspokojeno při objetí, proto matky novorozence zabalují do povijánku. Jak předškoláci projevují svou lásku? Objetím, což si mnoho rodičů přestává uvědomovat a objetí neopětují. Někteří mnohdy dokonce dítě necitlivě odstrčí a lásku k dítěti projevují tím, že jim kupují dárky, že je nechají dívat se na televizi, dají počítač apod. Takové děti citové strádají, některé přímo trpí. Touha po tělesných dotecích, pokud se nemohou k někomu tulit, vede často děti k pranicím, a pro některé děti citové strádající se výprask může stát citovou odměnou.

Celkově v dnešní době se lidé vzájemně hodně odcizili. Při rodinných setkáních se přestalo objímat, při běžných setkáních se přestalo podávat ruku. To je jeden z faktorů, proč se u nás rozmáhá špatná nálada, prostě máme málo tělesných kontaktů, proto bývá v těle málo oxytocinu a to zvyšuje sklony k nespokojenosti až k depresím.

K pocitu spokojenosti potřebujeme se často objímat a cítit, že jsme milováni, i kdyby mělo jít jen o domácího mazlíčka. Muži také chtějí objetí.

b) Příjemné oční kontakty

Jako druhý kontakt dítěte s matkou je navazování očního kontaktu, který citově uspokojuje nejen dítě, ale i matku. Když doma maminka se věnuje například vaření a odpovídá dítěti, aniž by na něj pohlédlo, dítě subjektivně cítí: "Maminka se mi nevěnuje, nemá mě ráda." Nejedno dítě citové strádá, i když maminka je na mateřské a je s dítětem celý den. Nejedno dítě zjistí, že když zlobí, maminka se mu více věnuje.

Přemýšlím, zda s tím souvisí dětmi milovaná vypprávění rodičů, když si vymýšlejí příběhy, nebo vypráví vlastní zážitky. Když rodič čte knihu, dívá se do knihy. Když si vymýšlí vlastní příběh, nebo popisuje vlastní zážitky, tak mnohem čestěji navazuje s dětmi oční kontakty, což způsobuje u dětí uvolňování oxytocinu.

c) Příjemný pocit sounáležitosti

Vzpomínám si, když jsem byl malý, častěji jsem vídával, jak se celá rodina k sobě přitulí. Usmívající seUsmívající seUsmívající se

V mnoha rodinách jsou dnes děti vylučovány z rodinného rozhodování ani se doma nehrají společenské hry, ani se celá rodina nestulí k sobě. Zamračený.......Zamračený.......Zamračený V takovém případě strádající dítě hledá náhradní skupinu. Někdy se tak dostane do závadné party, na které se může stát závislé. Pokud to členové party zjistí, často začnou toho zneužívat a berou to jen jako zábavu.

I řada dospělých, kteří mají své partnery, případně děti a bývají s nimi každý de, může se cítit osaměle, nepřijatě a citově strádat. Náhradou často bývají zvířátka, domácí mazlíčci, kamarádi v hospodě či kamarádky v cukrárně, nevěra. Časté příjemné mazlení omezuje nevěru.

Tak mne napadá, zda například závislost na blogu či jiných internetových aktivitách nesouvisí s citovým uspokojováním. Možná se při tom podvědomě vytváří příjemný pocit sounáležitosti a následně se uvolňuje oxytocin, což zlepšuje náladu. Mrkající

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama