Nemyslet, jen vnímat, proč?

17. srpna 2015 v 22:37 | Gartouzek |  Psychice porozuměj
Jak nemyslet v bdělém stavu? "Řekněte si prostě: "Nebudu myslet." Někdo si myslí, že to vůbec nejde. Nerozhodný Jde, nejlépe to umí malé děti. Usmívající se My dospělí, jsme se odnaučili nemyslet. Zejména současný informační šum nás nutká ke skákáni z myšlenky na myšlenku, jako když opice skákají z větve na větev. Mnohdy bez ladu a skladu. Zamračený
Když člověk se naučí alespoň občas nemyslet, tak je při nemyšlení velmi pozorný ke svému okolí, všímá si více detailů a souvislostí. Kupodivu jeho mozek pracuje více, než při přemýšleni. Překvapený Četl jsem o výzkumech na meditujících mniších, které to potvrzují.
Naší předci to dovedli, a ještě přírodní národy dovedou nepřemýšlet, když nepotřebují. Představte si, že jdete divočinou s nabitou puškou, sluchátka na uších a myšlenky skáčou jak opice jedna přes druhou a za vámi se plíží hladový tygr. V divočině, kdo moc nemyslí a hlavně tiše pozoruje má větší šanci na přežití.
Je to pár let, co jsem četl, že nadprůměrná inteligence je nežádoucí u pilotů nadzvukových letadel, Úžasný zejména vojenských, protože při problémech místo rychlých reakcí začnou přemýšlet a ztrácejí drahocené zlomky vteřin, při velkém přemýšlení i celé vteřiny. Z toho je jasné, že umět nemyslet někdy může zachránit i život. Také v bojových uměních je žadoucí v souboji nemyslet, soupeř jen čeká, až vám ulítnou myšlenky a okamžitě využije maličké chvilky nepozornosti.
A ještě při úleku či velkém údivu člověk automaticky přestává myslet a jeho mysl mnohem silněji bezmyšlenkovitě vnímá prostředí, aby mohla lépe vyhodnotit situaci. V takových situacích přestávají na chviličku myslet i ti, co si myslí, že vždy myslí. Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama