Zdravá sebedůvěra

5. července 2015 v 18:18 | Gartouzek |  * prostředí vědomí

SEBEDŮVĚRA


Sebedůvěra je zjevný charakterový rys. Optimální je zdravá sebedůvěra, kdy osoba je schopna prosazovat svůj názor, ale také vyslechnout názory druhých a popřemýšlet o nich.

Nezdravě velká sebedůvěra


Osoba s nezdravě velkou sebedůvěrou si nikdy nepřipustí, že by se někdy mýlila. Za vlastní neúspěchy vždy obviňuje druhé. Osoby s nezdravě velkou sebedůvěrou bývají dobrými lídry, dovedou na svou stranu strhnout druhé, avšak svým chováním potlačují iniciativu druhých. Při velké sebedůvěře se stahují zádové svaly, což se projevuje vztyčenou hlavou, až záklonem a v krajnosti prohýbáním zad, což se projevuje jako "dmutí se pýchou". Tyto osoby se nerady podřizují.

Při nezdravě velké sebedůvěře člověk mnohdy říká: "Já se do dluhové pasti nedostanu, mne nikdo neoblafne."

Nezdravě malá sebedůvěra


Osoba s nezdravě malou sebedůvěrou bývá podřídivá (submisivní), nedokáže prosazovat svůj názor, i když je přesvědčená o jeho správnosti. Projevuje se skleslou hlavou a ve společnosti malou vlastní iniciativou.

Komplex méněcennosti


Zvláštním typem osob jsou osoby s menší sebedůvěrou, které touží vystupovat, jako by měly sebedůvěru velkou. Obvykle svou sebedůvěru hrají, je to jejich zranitelné místo. Rádi se ukazují se silnějšími osobnostmi, jako by jejich síla přecházela i na ně. Často své vystupování přehrávají, bývá to časté u vedoucích, kteří se snaží svou měkkost zakrývat a být tvrdší, než jsou. Jejich podřízení je nemívají rádi, bývají s nimi často v konfliktu. Ne vždy okolí jejich hru prohlédne.

Falešná skromnost


V naší společnosti se tento charakterový druh málo vyskytuje. Jedná se o osoby, které nejčastěji ze zištných důvodů se snaží okolí jevit jako skromněji, než se cítí. Prostě v životě zjistili, že když vystupují skromněji, jejich okolí to oceňuje. Když se ve společnosti při nějaké příležitosti uvolní, jejich skromnost jde stranou.

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama