Zbytečné zadlužování

5. července 2015 v 0:43 | Gartouzek |  O politice zcela jinak
ZADLUŽOVÁNÍ JE CESTA K CHUDOBĚ


Stále více se ve společnosti hovoří a píše o zadlužování občanů, rodin i obcí. Na webových stránkách přibývá varovných článků o nárůstu zadlužování. Pro příklad jen několik titulků:

* Průměrný Čech dluží bance přes sto tisíc korun.

* Dluhy Čechů rostou, v roce 2013 se zvedly o 42 miliard.

* Problémy zadlužených lidí se neustále prohlubují.

* Češi přestali šetřit.

* Už každý osmý Čech nezvládá platit dluhy. (r. 2013)

* Krutá statistika: České rodiny dluží už přes bilion. (2013)

* Vysoká míra zadluženosti je fenoménem dnešní doby. (r. 2014)

* Dluhy domácnosti v roce 2014 vzrostly o 31,5 miliard na 1,238 bilionů korun.

* Stanou se hypotéky noční můrou Čechů? (r. 2015)

* Život na "na dluh" považuje za normální 60 % obyvatel a téměř polovina Čechů má aktuální půjčku.

Všeobecně se dá říci, že lidé si navykli žít na dluh. Mít půjčky, žít zadlužený? To dnes není žádná ostuda jako kdysi, ale běžný společensky uznávaný jev. Ano, někdy se člověk může dostat do životní krize, kdy se bez půjčky neobejde. Takové osudy jsou jinou kapitolou. Společenským problémem se však stává, že lidé si berou půjčky jen proto, že nechtějí čekat, až si našetří. Prostě chtějí mít řadu věcí hned teď. K tomu je vybízí i různé propagace prodejců: "Nemáte peníze na koupi našeho skvělého zboží? Žádný problém! Prodáme vám to výhodně na splátky." "Pořiďte si naši výhodnou kreditní kartu, můžete z ní bez problémů přečerpat až do výše 25 tisíc." Někde jsem četl, že všeobecně lidé platící kartou utrácejí více. A když kupují nadbytečně, nic si nenašetří, když si pak chtějí koupit něco nákladnějšího, berou si půjčky. Proto platím hotově, více ušetřím.

Pro banky a obchody je velmi výhodné, když si zákazník pořídí jejich kreditní kartu a jeho účet je stále minusový. Aniž si to klient uvědomuje, nenápadně splácí úroky, někteří celoživotně. Není to pro banky a odchody skvělý bezpracný příjem? Jednou klientovi půjčí a on jim doživotně platí z toho úroky. Slyšel jsem, že v některých zemích dokonce zákazník, který nemá účet na platební kartě v mínusu, ale v plusu, je nadmíru podezřelý.

Většina lidí u nás problémy se splácením půjček nemá, ale je překvapivé, že každý osmý občan má problémy se splácením, to je dle mého hodně. Když někdo začne si brát půjčky na splácení předcházejících dluhů, tak to je jasná cesta do dluhové pasti, ze které se člověk mnohdy do konce života nedostane.

Jaká nabízejí řešení odborníci? Aby se člověk vyhnul dluhové pasti, tak apelují na rozvoj finanční a funkční gramotnosti. Co to je?

Finanční gramotnost je schopnost tvořená soubory znalostí a dovedností, které člověku umožňují porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích. Tento soubor ovšem není pevně definován a konkrétní definice finanční gramotnosti se ve světě různí.

(Wikipedie)

Jinými slovy, je to schopnost spočítat si rodinný rozpočet a velikost splátek při půjčce, spočítat si úroky a dobu splácení.

Funkční gramotnost zahrnuje

1) literární gramotnost (schopnost porozumět textu)

2) dokumentová gramotnost (schopnost vyhledat informace i někde jinde než v daném textu)

3) numerická gramotnost (schopnost pracovat s čísly, matematickými operacemi)

(Wikipedie)

Funkční gramotnost umožňuje porozumět smluvním podmínkám. Hodně lidí až pozdě zjišťuje, čemu se upsali. Může se například jednat o vysoké penále při opoždění splátek, nemožnost předčasně splatit půjčku, zříkání se práva domáhat se spravedlnosti soudní cestou. Pozdě zjistí, že se nejedná o roční úroky, ale o měsíční a splátky vyjdou jen na úroky atd.

Vypadá to jednoduše, většina lidí umí základní počty, s nimiž vystačí při počítání rodinného rozpočtu, výpočtu doby splátek a výši úroků za rok. A takřka všichni lidi u nás umí číst. Tak v čem je problém? Vedle schopnosti finanční a funkční gramotnosti působí v lidské mysli ještě další faktory, o nichž se v souvislosti se zadlužováním běžně nepíše.

1. SCHOPNOST ČASOVÉ PŘEDSTAVIVOSTI


2. SCHOPNOST UDRŽET POZORNOST DELŠÍ DOBU


3. SCHOPNOST PODRŽET VE VĚDOMÍ VÍCE INFORMACÍ


4. SCHOPNOST VYTVÁŘET SI VLASTNÍ NÁZOR


5. SCHOPNOST ZDRAVÉHO SEBEOVLÁDÁNÍ


Vedle schopností působí na procesy rozhodování osobností i některé položky tvořící psychické prostředí, jako je optimismus, sebedůvěra a důvěřivost aj.

A) NEZDRAVĚ VELKÝ OPTIMISMUS


B) NEZDRAVĚ VELKÁ SEBEDŮVĚRA


C) NEZDRAVÁ DŮVĚŘIVOST


O těchto položkách se rozepisují více v oblasti "PSYCHIKA".Mým krédem je, šetřit, abych mohl spokojeně utrácet. Když si koupím nákladnější věc za ušetřené peníze, tak se z ní těším naplno. Když si člověk pořídí věc na splátky, tak radost z ní je kalena závazkem splácení. Šetřit jsem se naučil již v dětství, kdy jsem dostával malé kapesné. Naučil jsem se držet si rezervu pro případ nouze. Když jsem měl víc, utratil jsem víc, když jsem měl méně, utratil jsem méně, ale i tehdy mi ještě nějaké peníze zůstaly do dalšího kapesného.

* * * * *


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama