Suchý kašel

17. července 2015 v 23:42 | Gartouzek |  Zdraví svému pomoz

Jak jsem se zbavil suchého kašle

Před třemi léty jsem začal trpět suchým kašlem. Nastaly problémy při mluvení. V lékárnách jsem vyzkoušel kde co, pilulky, kloktadla, cucavé bonbóny. Nic nepomáhalo, byl jsem zoufalý.

Začal jsem hledat vlastní medicínu. Již nevím přesně, co mne k tomu motivovalo, ale zkusil jsem ze zoufalství i becherovku. Říkal jsem si, je tam hodně bylinek, třeba to pomůže. Nalil jsem si malou štamprli a začal becherovku cucat, abych co nejlépe zvlažil krk. No a ejhle, zabralo to. Tak jsem začal úspěšně užívat tuto medicínu. Nejsem řidič, tudíž žádný problém. Upozorňuji, že za celý den jsem dohromady vycucal jen jednu malou štamprli.

Náhodně jsem se setkal se známým, kterého jsem dlouho neviděl. Jen na okraj jsem se zeptal, když se věnuje zpěvu, pracuje s hlasem, zda by mi něco mohl poradit. A poradil. Pak jsem si uvědomil i hlavní příčinu mého problému. Snažil jsem se prohloubit svůj hlas, a to byla ta příčina.

Kamarád mi vysvětlil, že zapojuji nesprávně svaly hlasivek a přetěžuji je. Říkal, že obdobný problém je častý u učitelek a některých nezkušených zpěváků, kteří si ničí svůj hlas. Doporučil mi hovořit ve vyšší tónině a v rámci hlasové hygieny si zpívat stupnici shora dolů, aniž mi přeskočí hlas. A ten mi v určitém místě přeskakoval. Poslechl jsem kamarádových rad a suchý kašel zmizel. Farmaceutické firmy ze mne radost určitě nemají.

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama