Schopnost tvorby vlastmích názorů

5. července 2015 v 2:32 | Gartouzek |  * schopnosti psych.

VLASTNÍ NÁZORY


(Navazuji na článek: Co jsou psychické schopnosti)Ono se to snadno řekne, ale pro řadu osob je tvorba vlastního názoru velkým problémem. Na prvním místě osoba musí umět zastavit úprk myšlenek, pak vybavovat si z paměti různé souvislosti, umět je logicky zprvacovávat a mít schopnost se rozhodnout pro optimální variantu. A to není pro všechny lidi tak jednoduché.

V současném našem školství se děti v základních školách moc neučí vytvářet si vlastní názory. "Když ono se to špatně známkuje." Pro učitele je snazší přednést dětem látku a při zkoušení hodnotit žáky podle schopností látku reprodukovat. Dětem se tak předkládají hotové názory. Problém nastává na vysokých školách, kde se od studentů očekává samostatné myšlení při seminárních a závěrečných pracích. Co mají dělat ti, kteří moc samostatně přemýšlet nedovedou? No tak se poohlédnou po pracích jiných.

Osoby neschopné vytvářet si vlastní názor přebírají názory jiných, známých či autorit. No a takovou autoritou může být pracovník nabízející rychlou půjčku. Když vám řekne, že "půjčka k ničemu nezavazuje", tak mu bude věřit a teprve pozdě zjistí, že svým podpisem se zavázal k pravidelnému splácení a při zpoždění, že se zavázal splácet vysoká penále a zřekl se práva odvolávat se k soudu.

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama