Schopnost zdravého sebeovládání

5. července 2015 v 2:34 | Gartouzek |  * schopnosti psych.

SE

BEOVLÁDÁNÍ


(Navazuji n
a článek: Co jsou psychické schopnosti)Sebeovlání se dítě učí již od batolecího věku, nejčastěji to začíná nočníkem. Dítě se učí odložit bezprostřední vykonáni potřeby, až si sednou na nočník. Tím se učí svou potřebu odkládat na nezbytně nutnou dobu.

Četl jsem o jednom výzkumu, kterému říkám bonbónový test. (Pramen si bohužel již nepamatuji.) Čtyřletým dětem dali bonbón a řekli, že když ho hned nesní, dostanou k němu ještě jeden. V místnosti zůstaly děti samy a na stolech měly k dispozici papíry a mohly si malovat. Okýnkem byly tajně pozorovány. Některé bezprostředně po osamění bonbón snědly. Jiné ho raději odsunuly či zakryly papírem, aby nelákal. Některé si prostě bonbónu přestaly všímat. Po létech se pozorování vytáhla z archívu a kontaktovali se již coby dospělí. Zjišťovala se jejich úspěšnost v životě, v práci, v rodině. Statisticky vyšlo, že děti, které bonbon nesnědly, byly v dospělosti úspěšnější. Z toho lze odvodit, že o sklonech ke zbytečnému zadlužování se rozhoduje již v raném dětství v rodině, nikoli až ve škole rozvojem finanční a funkční gramotnosti, jak mnozí odborníci předkládají veřejnosti.

K čemu je schopnost finanční a funkční gramotnosti, když osoba se neumí ovládnout a prostě neodolá "výhodné" nabídce a vezme si neuváženě další úvěr?

Zdůrazňuji, že důležité je zdravé sebeovládání. Pokud z nejrůznějších důvodů sebeovládání překročí zdravou hranici, začnou se v psychice vytvářet bloky, zábrany, dítě začne se chovat nepřirozeně, napjatě. U dospělých pak mají psychologové velké problémy pomáhat lidem takové bloky odbourávat.

A pokud rodiče začnou klást nepřiměřeně vysoké nároky na sebeovládání svého dítěte, pokud se mu to nebude dařit, pravděpodobně rezignuje, a buď si začne dělat, co chce nebo rezignuje na projevování vlastní vůle a stane se tak říkajíc zlomenou osobností. "Ať dělám, co dělám, stejně nic nezměním. Tak proč se snažit." Pokud dítě dospěje k takovému názoru tak to považuji to důsledek špatné výchovy.

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama