Schopnost udržovat pozornost

5. července 2015 v 2:28 | Gartouzek |  * schopnosti psych.

POZORNOST


(Navazuji na článek: Co jsou psychické schopnosti)


Schopnost se trénuje již od útlého věku. Jedním z milých tréninků je čtení knih dětem. Malá pozornost dětí se stává velkým problémem ve školách. Mnoho dětí neudrží pozornost ani při sledování filmů pro děti. Jejich pozornost vystačí tak na délku krátké reklamy, která obsahuje minipříběh. To je jeden z důvodů, proč mnoho dětí miluje televizní reklamy. Rodiče takových dětí by se měli zamyslet nad kvalitou své výchovy.

Současné výzkumy ukazují, že ke zhoršování pozornosti přispívá počítačová zábava, reklamy uvnitř filmů, přebytek informací valící se na člověka. Při velké nepozornosti psychologové hovoří o roztříštěné pozornosti. Nepozornost zvyšuje zejména:

a) Stresovanost - velká psychická zátěž zvyšuje psychické napětí a mysl se stává neklidnou, vznětlivou. Také zvyšuje vznětlivost a zužuje se zorný úhel myšlení - "tunelové vidění".

b) Citové strádání - nejen dítě, ale i dospělý, když je citově neuspokojován, stává se neklidným, nervózním, méně soustředěným.

c) Nahromadění neodžitých emocí (chaos ve vlastních emocích) - emoce, které volně neodezní, přetrvávají a odvádějí pozornost.

Pokud někdo chce rozvíjet schopnost pozornosti, nejdříve potřebuje zapracovat na relaxačních technikách, pak si dát do pořádku citovou a emoční oblast. V rámci prevence se toto označuje jako duševní hygiena. Teprve pak je trénink pozornosti účinný. Mezi známé metody patří pozorování a počítání vlastních dechů. Pozor, jen pozorování bez úsilí prohlubování dechu. Jen tím, když dech začneme pozorovat, tak se zklidňujeme a dýchání se o něco samovolně prohloubí. Optimálně bychom měli mít výdech stejně dlouhý jako nádech.

* * * * * 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama