Co jsou psychické schopnosti

5. července 2015 v 2:24 | Gartouzek |  * schopnosti psych.

PSYCHICKÉ SCHOPNOSTI


Řada psychických schopností, zejména sociálních, ovlivňuje chování a jednání osob, aniž si to osoby samy uvědomují. Například: schopnost empatie, schopnost naslouchání, schopnost přemýšlet v dlouhým časových úsecích a při přemýšlení propojovat mezioborové informace, schopnost orientovat se ve vlastních emocích, citech a následně orientovat se v mezilidských vtazích atd. Když jsem si dělal seznam schopností lidské psychiky, tak jsem se dopracoval ke stovce.

K čemu je dobré se zabývat psychickými schopnostmi? Rozvinuté psychické schopnosti člověku usnadňují život. Schopnosti vedou k tvořivosti, k omezování zbytečných mezilidských konfliktů, k úspěšnějšímu životu. Více méně projevují se sociálně vyzrálejším chováním, ale také menším zadlužováním atd.

Pod konkurenčním tlakem personalisté velkých nadnárodních úspěšných firem se stále více zabývají psychickými schopnostmi pracovníků, a to jak jejich posuzováním, tak jejich rozvojem tréninky. O rozvoji některých schopností je již řada knížek, na rozvoj mnohých schopností jsou zaměřeny mnohé kurzy, včetně vnitropodnikových. Kdo chce více informací o této oblasti, ať si zadá do vyhledávače "personalistika soft skills".
K jednotlivým schopnostem má člověk jako druh geneticky dány předpoklady, avšak psychické schopnosti ve velk ém mozku se musejí rozvíjet vhodnými stimuly ve vhodný čas. Můžeme si to představit jako schopnost osvětlovat místnost elektrikou. Geneticky máme ve výbavě rozvodné krabice, svítidla, vypínače. Avšak je to bez propojení dráty. V mozku dráty jsou nervová vlákna propojující nervové buňky. Teprve když se stimulacemi za příznivých podmínek vytvoří potřebné nervové spoje, ta či ona schopnost nastartuje. U mnohých schopností, když se prošvihne kritické období pro jejich rozvoj, již se plně nikdy nerozvine. Například, když se včas u malého dítěte nerozvine hudební sluch, ať se v budoucnosti bude snažit sebevíc, virtuóz z něho nebude.

Platí zákonitost, že vyšší schopnosti se rozvíjejí, jen když se rozvinou určité nižší schopnosti. Zde vývoj nelze přeskočit. Je to, jako když bychom chtěli psát krasopisně texty bez schopnosti psát jednotlivá písmena.

Zatím zde popisují jen některé schopnosti, další budu doplňovat postupně. O některých jsem se dosud ani nic bližšího nedozvěděl.

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama