Psychické prostředí mysli

5. července 2015 v 18:09 | Gartouzek |  * prostředí vědomí

HORMONY OVLIVŇUJÍ NAŠI MYSL


Pojem »psychické prostředí« se často užívá ve spojitosti s vnějším prostředím, tj. životním či pracovním prostředím, s atmosférou působící na psychiku člověka. Já zde mám na mysli prostředí vnitřní, které je utvářené v čelních lalocích velkého mozku, kde se nachází sídlo našeho vědomí. Vím, že zde se pouštím na velmi "tenký led". Moc se o tom souvisle nepíše. Když jsem si vytvářel představu o fungování lidské mysli, velmi mne zaujaly všeobecné informace o neurotransmiterech. Jsou to v jádru hormony, které v malinkých štěrbinách tvořící nervové spoje (synaptická štěrbina) přenášejí vzruchy z jednoho nervového vlákna do druhého. A každý druh neurotransmiteru přenáší vzruchy jen v určitých oblastech nervové soustavy. Jedná se o specifický regulační systém. Částečně si to lze představit jako fungování mixážního pultu. Je-li určitého hormonu hodně, v určité oblasti dochází k dobrému přenášení informací, v krajnosti možná až k přecitlivělosti. Je-li ho nedostatek, určitá část nervové soustavy se dostává jako by do útlumu. Které hormony jak působí? To již je mimo okruh mých vědomostí. Ale na webových stránkách jistě najdete fundované články.

Dle mého porozumění, systém neurotransmiterů ovlivňuje procesy myšlení a chování. Jde-li o dlouhodobější stav, jde o změny proměnlivých charakterových vlastností. Představuji si, že pevné charakterové vlastnosti jsou dány geneticky a rozvinutými schopnostmi. Proměnlivé jsou ovlivňovány neurotranstmitery, jako je dlouhodobá nálada (úzkostnost, optimismus a skepse, zlostnost), sebedůvěra, vystresovanost aj. Mnohé upřesňující informace o této oblasti očekávám až v budoucích učebnicích psychologie. Tento regulační systém neurotransmiterů mi pomohl pochopit základní rozdíl mezi psychiatrii a psychologii.

Psychiatrie je součást medicíny, tudíž psychické problémy se snaží psychiatři léčit léky, které působí právě na množství určitých neurotransmiterů, kterých je dle psychiatrů buď hodně, nebo málo. Takže psychiatři regulují psychické prostředí mysli chemicky přidáváním nebo ubíráním neurotransmiterů. Jejich cílem je navodit hormonální rovnováhu. Psychiatrie mne nijak nezaujala, jen mne překvapilo rozdílné pojmosloví. Když obyčejný člověk řekne, že má depresi, obvykle tím míní krátkodobou záležitost, která časem přejde. Naproti tomu pojem deprese pro psychiatry je název určitého psychického onemocnění. "Když dva říkají totéž, nemusí jít o totéž."

Psychologové se zabývají toky a pracováváním informací nervovou soustavou. Pozor, jedná se o zcela vymýšlený příběh. Karel má strach ze ztráty zaměstnání tak velký, že mu činí již problém přimět se jít do zaměstnání. I o víkendu, když si vzpomene na práci, pociťuje silné úzkosti. Proto si víkendu neužije, jen ho s obavami přežije v obavách, co ho čeká v pondělí. (O úzkostech někdy jindy.) Když se svým problémem Karel zajde k psychologovi, ten začne pracovat s informacemi. Nemůže svému klientovi předepsat léky na uklidnění, pokud není současně vystudovaným psychiatrem. Psycholog k nápravě využívá informační metody a radí, jak upravovat životní režim. Když se podaří u klienta časem navodit psychickou rovnováhu, nastane obvykle i rovnováha hormonální bez pomocí léků.

Velmi stručně shrnuto: Psychiatr mívá pacienty a jejich psychické problémy řeší napravováním tělesné stránky, často léky. Psychiatr bývá obvykle placen zdravotní pojišťovnou. Psycholog mívá klienty a jejich psychické problémy pomáhá řešit bez léků. Psychologa si obvykle platí každý sám, pokud nejde o pracovníka nějakého dotovaného centra.

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama