Proč přecházíme z "-ismus" na "-izmus"?

21. července 2015 v 22:55 | Gartouzek |  O politice zcela jinak

Zamýšlení nad pravopisem

Podle pravidel českého pravopisu z roku 1993, která zpracovávaná vydává Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, můžeme po reformě vedle slovního tvaru "-ismus" psát také "-izmus", idealismus i idealizmus. Podobně je tomu u mnoha jiných slov.

Pravidla českého pravopisu se více méně přibližují mluvené češtině, která se stále, i když pozvolna, mění a s ní se měnívají se zpožděním i pravidla. Co se změnilo, že se více začalo místo písmeně "s" v mnohých slovech častěji vyslovovat "z"? Sémiotika o tom nehovoří, alespoň jsem o tom nic nenašel.

Všiml jsem si, že když jsem v napětí, mám sklon k vyslovování "s" a když jsem hodně uvolněný či unavený, tak mám sklon k vyslovování "z" místo "s". To znamená, že přechod od vyslovování "ismus" na vyslovování "izmus" může svědčit v globálu o větší uvolněností Čechů.

No, bojovnou náladou neoplýváme, zato jsme pověstní rozšířenou špatnou náladou, smutkem. No a smutek uvolňuje psychické napětí. Netvrdím, že to všechno tak musí být, ale co když to tak je, že jsme v globálu prostě smutnější než kdysi?

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Age | Web | 23. července 2015 v 14:01 | Reagovat

To je docela zajímavé zamyšlení. Zajímalo by mě, jestli to nějak souvisí i s pravopisem např.: slov filosofie a filozofie, když víme, že obě dvě varianty jsou správné.

2 Gartouzek | E-mail | 23. července 2015 v 22:31 | Reagovat

Díky za reakci. Ono by to chtělo samostatný výzkum. Jedna skupina osob uvolněných, relaxovaných případně unavených. Druhá skupina napružených, nabitých velkou energii, až nervozních. Oběma dát číst stejný článek plný slov, u nichž současný pravopis umožňuje psát "s" i "z". Ale v článku by bylo upřednostněno "s". Třetí skupina by posuzovala čtenáře, zda vyslovují spíše "s" nebo "z". Výsledky by ukázaly, zda moje hypotéza je dobrá nebo špatná. Ismus jsem uvedl jen pro demonstraci, myslel jsem to jako princip u všech slov, Kde je možné psát obojí. Snad se takového výzkumu nějaký student ujme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama