Optimismus & Pesimismus

5. července 2015 v 18:16 | Gartouzek |  * prostředí vědomí

RADOST - OPTIMISMUS & SMUTEK - PESIMISMUS


Ideální je, když nálada kolísá kolem středu. Dlouhodobí vychýlení na tu či onu stranu má své klady, ale také řadu záporů. Optimismus se nás drží při dobré náladě a pesimismus při špatné. Má to svůj význam v životě. Problém nastává při dlouhodobém velkém vychýleni na tu či onu stranu. Celkem je dobré, když převládá lehce dobrá nálada.


Nezdravě velký optimismus


Velký optimista podceňuje rizika a mnohdy vice riskuje: "Nevidím v tom žádné riziko, práci mám, peněz vydělávám dost, abych měl na splátky."

Taktéž u řidičů není velký optimismus na místě, na silnici se nevyplatí zbytečně riskovat ve víře, že to vyjde.

Optimismus bývá projevem radosti. Dlouhodobá radost v čínské medicíně je rovněž řazena mezi odchylku z rovnováhy. U radosti se uvádí zdravotní problémy se srdcem. V životě jsem se setkal se třemi dospělými, kteří byli až euforicky veselí. Všichni prodělali operace srdce, které bylo nezdravě zvětšené.

Nezdravě velký pesimismus


Pesimismus, skepse je typickým projevem současných občanů České republiky. Pesimisté zbytečně podceňují sami sebe, bývají méně aktivní: "Stejně je to na nic." Pesimisté taktéž chodívají méně k volbám: "Stejně svým hlasem nic nezměním, tak proč vůbec k volbám jít?" Pesimismus bývá projevem smutku, o tom napíši později.

Když jsem poslouchal písničkově hity určitých let, tak mne překvapilo, že do roku 1989 mezi hity dominovaly písničky s veselými melodiemi a po tomto roce písničky s veselými melodiemi přestaly být hity. Proč?

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama