Lidská psychika není černá skříňka

5. července 2015 v 17:59 | Gartouzek |  Psychice porozuměj

POZNÁVÁNÍ LIDSKÉ PSYCHIK


Mé články o lidské psychice jsou určeny k popřemýšlení, případně jako zdroj inspirací. Upozorňuji, že moje články nemají vědecký charakter a neslouží jako zdroje informací pro seminární a závěrečné práce studentů. Z vědeckého pohledu mají hodnotu hypotéz. To jen abych předešel zbytečným nedorozuměním.

V minulosti jsem byl přesvědčen, jak je to s tou psychikou člověka jednoduché. Prostě ví, co ví, umí přemýšlet, jen někteří jsou líní přemýšlet. A charakter prostě zdědil po předcích, s tím se nedá nic dělat. Pak jsem se začal zajímat o psychologii. Velkým problémem zpočátku bylo užívání množství pro mne cizích slov, kterým jsem nerozuměl. Jak mi začaly přibývat informace, představa jednoduchosti lidské psychiky brzy se zhroutila. Objevoval jsem stále nové a nové oblasti lidské mysli a začal jsem v tom mít chaos. Moje paměť je spíše logická, proto jsem začal hledat a spojovat svou představu do logických celků.

Dlouho mi trvalo, než se mi podařilo poskládat si ucelenější představu o fungování lidské psychiky. V obecné rovině mi hodně pomohlo představovat si mozek jako soubor počítačů jednotlivých oddělení firmy, které jsou napojeny na centrální počítač. To znamená mozek jako počítačový systém tvořený nižšími systémy, které se vzájemně ovlivňují a mohou se i zacyklovat.

K lepší představě o vývoji individuální osobnosti člověka mi zase pomohla představa podobnosti vývoje osobnosti s evolučním vývojem člověka jako druhu.

A posledním dílem skládačky je regulační systém hormonů, mezi něž patří oxytocin, který je označován jako sociální hormon, protože souvisí se sociálním citovým uspokojování nejen dětí, ale i dospělých.

Moje současná představa je funkční, hodně mi to pomáhá lepšímu porozumění sobě a lépe rozumím i druhým lidem. Někde jsem četl: "Porozumět znamená odpustit." Mohu potvrdit pravdivost výroku, jen dodávám, že odpustit neznamená přestat se bránit bezohledným osobám. Když je potřeba, tak se bráním, ale nerozčiluji se u toho. Další výrok, který se mi líbí: "Rozčilovat se, znamená ničit si zdraví pro blbost jiných." A poslední oblíbený: "Zklamal-li vás někdo, není chyba v něm, ale ve vás, protože jste si o něm udělali zkreslenou představu."

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama