Zamýšlení nad příponou »-ismus«
Význam přípony »-ismus« či »-izmus«
Přípona »-ismus« je u pojmů označující směr hnutí nebo směr myšlení, ale také pro některé lidské závislosti.
Pojmy s ismusem
Takových slov je hodně, kompletní seznam s výklady by tvořil nejspíše malý slovník a stále se tvoří nové a nové pojmy. Na webu je výkladů pojmů hodně, zde jen některé pojmy na ukázku.
Názvy některých politických ideologií, které mohou současně označovat sociální jevy, organizaci či zřízení: absolutismus, anarchismus, fašismus, kapitalismus, komunismus, neokomunismus, nacionalismus, revanšismus, socialismus, liberalismus.
Pro obecný druh chování jednotlivých osob či organizovaných skupin: altruismus, cynismus, dogmatismus, egoismus, extremismus, fanatismus, fundamentalismus, hédonismus, hyenismus, idealismus, individualismus, kolektivismus, konzervatismus, militarismus, narcismus, optimismus, pacifismus, pesimismus, rasismus, sadismus, šovinismus, terorismus.
- Egoistickému chování se přisuzuje egoismus.
- Altruistickému chování se připisuje altruismus, což znamená opak egoismu.
- Avšak u prosociálního chování, jakožto nejvyšší úrovni sociálního chování (není opakem egoismu, ale vyšší úrovni) se pojem prosocialismus dnes neužívá. Možná jednou bude.
Z čeho vznikla přípona »-ismus«
Po dlouhém marním hledání jsem zabrousil do lékařského slovníku. Tam jsem našel pojem »isthmus«, což latinsky znamená šíje, úzké spojení, úžina, zúžení. Vypuštěním neznělých písmen "th" zde máme "ismus".
Z toho vyplývá, že ve výkladu pojmů s příponou "-ismus" by se mělo zdůrazňovat, že jde o zúžené, užší zaměření.
* * * * *