4) Co znamená a kde se vzal 》-ismus《

21. července 2015 v 22:45 | Gartouzek |  O politice zcela jinak

Zamýšlení nad příponou »-ismus«


Význam přípony »-ismus« či »-izmus«

Přípona »-ismus« je u pojmů označující směr hnutí nebo směr myšlení, ale také pro některé lidské závislosti.

Pojmy s ismusem

Takových slov je hodně, kompletní seznam s výklady by tvořil nejspíše malý slovník a stále se tvoří nové a nové pojmy. Na webu je výkladů pojmů hodně, zde jen některé pojmy na ukázku.

Názvy některých politických ideologií, které mohou současně označovat sociální jevy, organizaci či zřízení: absolutismus, anarchismus, fašismus, kapitalismus, komunismus, neokomunismus, nacionalismus, revanšismus, socialismus, liberalismus.

Pro obecný druh chování jednotlivých osob či organizovaných skupin: altruismus, cynismus, dogmatismus, egoismus, extremismus, fanatismus, fundamentalismus, hédonismus, hyenismus, idealismus, individualismus, kolektivismus, konzervatismus, militarismus, narcismus, optimismus, pacifismus, pesimismus, rasismus, sadismus, šovinismus, terorismus.

- Egoistickému chování se přisuzuje egoismus.
- Altruistickému chování se připisuje altruismus, což znamená opak egoismu.
- Avšak u prosociálního chování, jakožto nejvyšší úrovni sociálního chování (není opakem egoismu, ale vyšší úrovni) se pojem prosocialismus dnes neužívá. Možná jednou bude.

Z čeho vznikla přípona »-ismus«

Po dlouhém marním hledání jsem zabrousil do lékařského slovníku. Tam jsem našel pojem »isthmus«, což latinsky znamená šíje, úzké spojení, úžina, zúžení. Vypuštěním neznělých písmen "th" zde máme "ismus".

Z toho vyplývá, že ve výkladu pojmů s příponou "-ismus" by se mělo zdůrazňovat, že jde o zúžené, užší zaměření.

* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama