2) Je vláda taková, jakou si lidé zaslouží?

14. července 2015 v 19:43 | Gartouzek |  O politice zcela jinak

Navazují zde na článek:

Úvaha o voličích, vládě a zřízeni
Dle mého názoru, vláda a následně i zřízení do určité míry odpovídá charakteru občanů - voličstva. Kdo chce měnit charakter vlády a zřízení, měl by ovlivňovat charakter občanů. To dle mého platí pro všechny země, kde jsou demokratické volby a voliči jsou gramotní. Platí to jak pro naši zem, tak pro Ukrajinu či Řecko.

Roku 1989 byly pokusy v Praze rozpoutat u nás násilnosti, jako se to podařilo na Ukrajině. U nás se však projevila mírumilovnost našich občanů, kteří nechopili se zbraní ale zpěvu. Zpěv se stal silnou zbraní naších občanů. To je vidět na videozáznamech z té doby. Někteří berou tuto mírumilovnost jako změkčilost, zbabělost. Já to hodnotím tento rys kladně. Otázkou je, zda ta mírumilovnost zůstane u nás po další generace. Takřka všichni občané byli pro mír, zasloužili se o mír i v době dělení republiky.

Protože v současnosti většina voličů volí pravicové strany, které podporují kapitalistické zřízení, tak si toto kapitalistické zřízení v globálu zasloužíme.

Voliči v demokratických zemích se obvykle sami rozhodují, jakou politickou stranu či hnutí podpoří svým hlasem. To, zda se nechají ovlivnit sympatiemi lídra či programem, nebo rozumově zváží, kdo jim nejvíce vyhovuje, to je na voličích. I to, jak voliči podléhají manipulacím médií je projevem charakteru voličstva.

Do určité míry charakter vlády tak odpovídá charakteru občanů. Že v některých volbách hodně voličů nevolilo, tudíž výsledky neodpovídají kvalitě občanů? I to, jaká je účast občanů ve volbách vypovídá o určitém charakteru občanstva. Dle mého názoru, kdo nešel k volbám, ač mu v tom nic nebránilo, ztrácí morální právo kritizovat.

I to, nakolik občané dovedou relativně dobře poznat své kandidáty, vypovídá o charakteru a schopnostech voličů. Když voliči svými hlasy umožní kandidátovi dostat se do parlamentu a pak se jim nelíbí jeho chování, tak chyba není ani tak vněm, ale v jeho voličích, protože si o něm udělali mylnou představu.
  • V současné době máme na trhu knihy o neverbální komunikaci. Na webových stránkách se můžeme něco dočíst i o paraverbální komunikaci. Kandidáti touto komunikaci voličům nevědomky odhalují svou podstatu.
  • Když má někdo zvýšené sklony ke zlosti, tak to poznám v hlase. Takový bude prosazovat radikálnější řešení.
  • Kdo prožívá pocit nadřazenosti, projevuje to nevědomky v hlase. Bude spíše individualista a kariérista.
  • Když se v diskuzi u probíraného tématu kandidát odtahuje, dává nevědomky najevo: "Toto téma není můj problém, já jen dělám, co musím."
  • Když bývá v předklonu, tak prozrazuje, že ho téma osobně zajímá.
  • Taktéž se dá celkem snadno odhalit, zda kandidát je skeptik či optimista. Pozná se to podle toho, zda v jeho řeči - slovech převládají stoupavé nebo klesavé melodie.
  • Také sebedůvěra je důležitých charakterovým rysem. Kandidát s malou sebedůvěrou bude málo prosazovat své názory, i když bude přesvědčen o jejich správnosti. Kandidát s velmi velkou sebedůvěr je velmi dobrý lídr, dovede své názory prosazovat a svou sebedůvěrou o nich přesvědčovat druhé, avšak je velmi špatný vyjednávač, nepřipouští kompromisy a potlačuje kreativitu a iniciativou druhých. Sebedůvěra se dá snadno odhalit podle držení hlavy.

Tak jako kandidáti některých politických stran se účastní školení, jak co nejlépe zapůsobit na voliče, tak i voliči by měli mít svá dobrovolná školení, jak si vybírat svého kandidáta, který ho nezklame. Záměrně zde neuvádím, zda dobrého či špatného. Co jeden volič u kandidáta považuje za špatný charakterový rys, to druhý volič může brát jako přednost.

I charakter zřízení odpovídá charakteru občanů. Když bude většina občanů volit politické strany, které mají v programu kapitalistické hodnoty, tak parlament i senát budou podporovat kapitalistické zřízení a naopak.

Problém u některých občanů je, že nedovedou si uvědomit tento systém jako celek. Volby vnímají jako samostatnou část a kvalitu vlády jako něco zcela nezávislého na výsledcích voleb. Když se velké části voličů vláda znelíbí, tak si myslí, že odstoupením vlády bude nastolena vláda zcela jiného charakteru. Omyl, nastoupí jiní členové, ale opět bude zhruba odpovídat kvalitě předcházející vlády, protože vládnoucí politické strany zůstanou dále vládnoucími (takové si vybrali voliči) a opět vyberou nové členy vlády k obrazu svému, tj. obdobné kvality.

Když už občané demonstrují proti vládě, tak by neměli demonstrovat před vládou, ale před sídly politických stran, které vybíraly členy této vlády. Bohužel, v současné době politické strany, které si vytvářejí vládní koalice, si nepřipouštějí mravní odpovědnost za vybrané členy vlády, a při selhání některého člena vlády hází veškerou odpovědnost na něj.

Pokud selže některý člen vlády, tak to považuji obvykle za selhání těch, kteří ho do vlády doporučili.


Závěrem ještě tři postřehy.

  • Je zajímavé pozorovat, jak lídr politické strany, když stoupá po žebříčko nahoru, začne zvedat svou hlavu. Když je na vrcholu, tak málem ji drží tak vysoko, že by mu mohlo napršet do nosu. A když jeho sláva klesá, tak klesá i jeho hlava. Můžete to ověřit i zpětně, na webových stránkách je dostatek videí ke studiu.
  • Na druhém místě je zajímavé pozorovat, jak někteří novopečení politici předkládají své líbivé programy, a jsou vnitřně přesvědčení, jak jim to půjde snadno realizovat. Zejména když se ucházejí o post ministerstva, v jehož ranku nikdy nepracovali. A pokud se dostanou do parlamentu nebo do vlády a seznámí se se systémem fungování státního aparátu, tak postupně se začnou ze svých programů vykrucovat, že to není tak jednoduché. Zde jsem si odvodil zákonitost: "Čím měně politik oboru rozumí, tím více je přesvědčen, jak mu rozumí.
  • Hodě voličů v podstatě ani neví, co chtějí. Když demonstrovali proti vládě, tak jsem se jich poptával: "A jak by se mela chovat nová vláda?" Hodně lidí mi nedovedlo na to jasně odpovědět. Nakonec z nich vylezla odpověď typu: "Mně stačí, že vím, co nechci. Horší to už být nemůže?" Ale může.

Gartouzek
* * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama